theWP Haber Teması V1 Demo
reklam
theWP Haber Teması V1 Demo

Ünüvar: “Dar ayakkabı ayağı, dar Anayasa milletimizi bunaltır”

AK Parti Adana Milletvekili Prof.

27 Mart 2017 - 13:11 'de eklendi ve 192 kez görüntülendi. A+A-

Ünüvar: “Dar ayakkabı ayağı, dar Anayasa milletimizi bunaltır”
reklam

Dr. Necdet Ünüvar, referandumda oylanacak anayasa değişikliğiyle insanları daraltan, huzursuz eden, tıpkı ayağı sıkan ayakkabı gibi vatandaşı sıkan anayasanın girdaplarından Türkiye’yi kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.

Necdet Ünüvar, Ayakkabıcılar Çarşısı esnafıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. 16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesi esnaf gezilerini sürdüren Ünüvar, vatandaşlara neden ‘Evet’ demeleri gerektiğini anlattı.

Her gün neredeyse 15 saat üzerine bastığımız ayağın, insanın sinir açısından en zengin organı olduğuna işaret eden Ünüvar, “Ayak son derece hassas bir organ. Ayağın altında öyle noktalar var ki bütün vücudu sıkıntıya sokan veya rahatlatan noktalar orada. Dolayısıyla ayağımıza giydiğimiz ayakkabı, bütün organlarımızı çok yakından ilgilendiriyor. O sebeple sizin yaptığınız iş, zanaatler içerisinde en önemlilerinden birisi. Ayak ve ayakkabı deyip geçmemek lazım. Çünkü insanın huzursuzluğu bazen ayağını sıkan bir ayakkabıdan kaynaklanabilir. Ayakkabı ayağı sıkarsa sıkıntı olur, çok bol olursa o zaman da sıkıntı olur” dedi.

“Mevcut Anayasa bünyeye dar geliyor”

Anayasanın milletin huzuru için önemli olduğunun altını çizen Dr. Necdet Ünüvar, şunları söyledi:

“Anayasa da sizi sıkarsa aynen ayakkabının ayağınızı sıktığı gibi sıkışıp kalırsınız. Daralırsınız, bir huzursuzluğunuz vardır, bir türlü anlayamazsınız. Bizim bugüne kadar sahip olduğumuz anayasalar da maalesef ayağımızı sıkan, daraltan, huzursuz kılan ayakkabı gibi bizi rahatsız etmiştir. Esasında 16 Nisan’da oylayacağımız anayasa değişikliği; bünyeye dar gelen, tıpkı ayağımızı sıkan ayakkabı gibi bizi sıkan anayasanın o girdaplarından kurtulmak içindir. Bir takım sıkıntıları, arızaları ortadan kaldırmak içindir.”

Yeni sistemde, halkın gönlüne kim giriyorsa sandıktan onun çıkacağını ifade eden Ünüvar, “Yaptığımız işin en temel esaslarından bir tanesi de halkımızın bir kişiyi yönetime getirmesi ve onun istikrarlı bir şekilde hükümet etmesi. ‘Koalisyonlar bozuldu, anlaşmalar bozuldu, pazarlıklar yapıldı’ tartışmalarından bu ülkeyi sıyırıp, 5 yıllığına seçilecek bir yöneticiyi cumhurbaşkanı yapmak zorundayız” diye konuştu.

“Bugün için değil, geleceğimiz için”

“Mevcut anayasa ile cumhurbaşkanının yetkisi çok, sorumluluğu yok” diyen Ünüvar, şunları kaydetti:

“Bu, 1982 Anayasası’nın en çarpık yönü. Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki ‘siz bunu Recep Tayyip Erdoğan için çıkarıyorsunuz.’ Ey Kılıçdaroğlu, şu anda Recep Tayyip Erdoğan mevcut anayasaya göre sorgulanamaz durumda, ancak vatana ihanet suçlamasıyla 550 milletvekilinin 413’ünün imzası ile suçlanabiliyor. Tayyip Erdoğan, kendi sorgulanamaz ve soruşturulamaz yönünü, sorgulanabilir ve soruşturulabilir noktasına taşıyor. Dolayısıyla bu değişikliği, bugün için değil, geleceğimiz için, gelecekte bu ülkeyi yönetecek insanlar için yapıyoruz.”

16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliğinin ülkemiz ve milletimiz için bir fırsat olduğunu kaydeden Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “Milletimiz, kendisi için sunulan bu fırsatı geri tepmeyecektir. İnşallah anayasa değişikliği paketi geçtikten sonra ülkemiz insanı daha mutlu, huzurlu; devletimiz de daha güçlü olacaktır” şeklinde konuştu.

“Batı birliğimizi, beraberliğimizi kıskanıyor”

Ayakkabıcılar Çarşısı’ndaki kahvaltının ardından, referanduma yönelik çalışmalarını gün boyunca Seyhan’ın çeşitli mahallelerinde sürdüren Ünüvar, Batı ülkelerinin Türkiye’de yaşayan insanların birlik ve beraberliğini çekemediğini, o yüzden sürekli Türkiye ile uğraştıklarını söyledi. Ünüvar, “Bizim birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya çalışıyorlar. Ya askeri darbe yapıyorlar, ya sizin seçtiğiniz hükümetleri farklı yöntemlerle alaşağı ediyorlar. Ya 15 Temmuz’da olduğu gibi tepemize bombaları yağdırıyorlar. Referandumdan ‘evet’ çıkacak ama onlar bu milletle uğraşmaya devam edecekler. ‘Arkadaş siz ne derseniz biz onu yapacağız. Sizin kararınızı kararımız bileceğiz. Borç vereceksiniz, misliyle, faiziyle ödeyeceğiz. Biz araba yapmayacağız, sizden alacağız’ dersek belki ses seda olmayabilir. Ne zaman ki ‘ben onurumu koruyacağım, kendi kararımı kendim vereceğim, kendi ihtiyacımı kendim üreteceğim’ dediğimiz zaman sıkıntı başlıyor. Ama geri dönmek yok. Biz bağımsız ve özgür bir ülkeyiz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi ileride de Erdoğan gibi gönül adamları yönetmeli”

Anayasa değişikliğini, ilerleyen yıllarda Türkiye’ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi gönül adamlarının liderlik etmesi için yaptıklarını belirten Ünüvar, şöyle devam etti:

“Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaş sevgisi o kadar yüksektir ki vatandaşı için gözyaşı döker, vatandaşı için gece gündüz çalışır. O gönül adamıdır. Biz istiyoruz ki bundan sonraki dönemlerde de böyle gönül adamlarının önünü açalım. AK Parti’den önceki model siyaset devam ederse, gününü gün eden, vaktini sağda solda geçiren, vatandaşın derdiyle çok fazla uğraşmayan insanlar gelebilir. İstiyoruz ki bundan sonra vatandaşı için mesaisini harcayan, zamanını harcayan, eşini ve çocuğunu vatandaşı için ihmal edebilen insanlar gelsin.”

Dr. Necdet Ünüvar’a, gün boyu süren ziyaretleri sırasında Seyhan İlçe Başkanı Abdurrahman Yeşiltaş, ilçe yönetim kurulu üyeleri ile kadın ve gençlik kolları üyeleri eşlik etti.

reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
AB Bakanı Çelik: “Hayır’da CHP’yi reddetme hayrı vardır” AB Bakanı Çelik: “Hayır’da CHP’yi reddet...

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “16 Nisan’da evet oyu vermek ülkenin faydasınadır....

Minibüsler çarpıştı: 1 ölü, 18 yaralı Minibüsler çarpıştı: 1 ölü, 18 yaralı...

Adana’da pazarcı minibüsü ile yolcu minibüsünün çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 6’sı ağır 18 kişi yaralandı....

Özkan: “Bilinçsiz sulama tuzluluğu arttırıyor” Özkan: “Bilinçsiz sulama tuzluluğu arttı...

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Özkan, Adana’da toprağın kalitesinin arttırılması için tuz oranı çok olan tarlalarda dre...

Kozan’da inşaat denetimleri sıklaştırıldı Kozan’da inşaat denetimleri sıklaştırıld...

Adana’nın Kozan ilçesinde belediye ekipleri tarafından inşaat sektöründeki denetimler sıklaştırıldı....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

reklam
SON EKLENEN HABERLER
Başbakan Yıldırım konuşuyor Başbakan Yıldırım konuşuy...

Başbakan Binali Yıldırım, Niğde mitinginde halka hitap ediyo...

Başbakan’dan anlamlı ziyaret! Başbakan’dan anlaml...

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz’da Semih Terzi’yi öldüre...

Erdoğan’ın çadır ziyaretine CHP’den ilk yorum Erdoğan’ın çadır zi...

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ’...

Erdoğan hayır çadırında yaşanılanları anlattı Erdoğan hayır çadırında y...

Bugün İstanbul'da hayır çadırını ziyaret eden Cumhurbaşkanı ...

Siirt’te AK Parti’li kadınlara taşlı saldırı Siirt’te AK Parti&#...

Halk oylaması kapsamında çalışma yapan AK Parti Siirt Kadın ...

Gökçek elindeki anketi açıkladı! Gökçek elindeki anketi aç...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 16 Nisan’da...

Kılıçdaroğlu’na cevap: Külliyen yalan! Kılıçdaroğlu’na cev...

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanının fesih ...

Bakan Soylu’dan çok sert sözler Bakan Soylu’dan çok...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mersin'in Silifke ilçesinde ...

AB’ye çok sert PKK tepkisi! AB’ye çok sert PKK ...

Başbakan Binali Yıldırım, Karaman mitinginde Avrupa'daki PKK...

Bakan Bozdağ: Kılıçdaroğlu yalan söylüyor Bakan Bozdağ: Kılıçdaroğl...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun Anayasa değişik...

FOTO GALERİ
reklam
MAGAZİN HABERLERİ
VIDEO GALERİ