reklamReklamı kapat
reklamReklamı kapat
theWP Haber Teması V1 Demo
reklam
theWP Haber Teması V1 Demo

Covid-19 yeniden bulaşır mı?

Dünyada Covid-19 virüsü ile enfekte olan kişi sayısı iki milyona yaklaşırken hastalığı geçirenlerin bağışıklık kazanıp kazanmadığı sorusunun cevabı merak ediliyor.

22 Nisan 2020 - 19:32 'de eklendi ve 252 kez görüntülendi. A+A-

Covid-19 yeniden bulaşır mı?
reklam

Çin’den ve Güney Kore’den gelen iyileşen kişilerin bir kısmının testlerinin yeniden pozitif çıktığı yolundaki haberler akılları karıştırıyor… Covid-19’la enfekte olup iyileşip taburcu olan bir kişinin yeniden koronavirüse yakalanma ihtimali olup olmadığını iç hastalıkları ve hematoloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner’e sorduk…

HASTALIĞI GEÇİRENLERİN BAĞIŞIKLIK DÜZEYİ FARKLI

Çin’de yapılan bir çalışma virüsün yeniden hastalık oluşturma riskinin kandaki belirteci olan antikor düzeyinin herkeste sabit olmadığını gösterdi. Çalışmaya göre antikor düzeyleri yaşlılarda daha yüksek ancak genç popülasyonda belirgin değil. Çalışma, antikor pozitifliğinin zamanla negatifleşebileceğini yani bağışıklığın ortadan kalkarak virüsün yeniden bulaşabileceği ihtimalini akla getirdi.

PCR CİHAZI CANSIZ VİRÜSLERİ DE GÖSTERİYOR

Bu konu ile ilgili olarak Güney Kore örneğini veren Prof. Dr. Çetiner, bu ülkeden yayımlanan bir çalışmada hastalığı geçirmiş kişiler arasında yapılan değerlendirmede 116 kişide yeniden Covid-19 pozitiflik tespit edildiğini ve bu durumun virüsün insanları tekrar enfekte edebileceği yolunda ciddi kaygıya sebep olduğunu söyledi.  Prof. Çetiner, ikinci defa pozitifliğin üç önemli sebebi olduğunu ifade etti.

En önemli sebeplerden biri PCR’ın kendi tekniği gereği bize sadece canlı aktif virüsü göstermemesi. Aslında virüs inaktif bile olsa virüse ait bazı RNA parçacıklarının bulunması testin pozitif çıkmasına sebep olabiliyor. Vuhan’da dört sağlık çalışanında testin yeniden pozitif olduğunun gösterilmesi virüsten kalan kalıntıların testi pozitif gibi göstermesi. Çünkü bu dört sağlık çalışanın hiçbirinin bir yeniden hastalık belirtisi göstermediği belirlenmedi. Daha da önemlisi bu dört kişinin yakın aile fertlerine bu pozitifliği bulaştırmadıkları anlaşıldı.

SARS’DA BAĞIŞIKLIK İKİ SENE SÜRÜYOR

İkinci önemli bulgu da makak maymunları üzerinde yapılan çalışmalar. Covid-19’la enfekte edilen maymunların, iyileştikten sonra ikinci bir defa virüs verilse bile hasta olmadıklarını gösterildi. Bütün bunların yanı sıra daha önceki koronavirüs salgınlarından MERS ve SARS da bağışıklığın en azından birkaç sene devam ettiğini gördük. 

YALANCI NEGATİFLİK YANILTICI OLABİLİR

Bir diğer sebep de PCR testinin çok da güvenilir olmaması. Yapılan çalışmalar PCR’ın yüzde 30 oranında yalancı negatiflik verebileceğini gösteriyor. O yüzden 24 saat arayla iki defa test yapmak mecburiyetinde kalıyoruz. Hasta değil demek için iki defa negatif çıkması gerekiyor. Kuzey Kore’deki durumu yorumlayan araştırmacılar, daha sonradan pozitif çıkan hastalarda virüsün aslında hiç negatifleşmediğini ve negatif sanıldığı dönemde de PCR’daki teknik zorluk sebebiyle negatif gibi göründüğünü söylüyorlar.

İKİNCİ ENFEKSİYON RİSKİ DÜŞÜK

Koronavirüsün yeni bir enfeksiyon olması sebebiyle her gün yeni bir gelişmenin ortaya çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Çetiner “Dünyada hayatın yeniden normale dönmesi, hastalığı geçiren kişilerin artmasıyla planlanıyor. Binlerce Covid-19 hastası ile ilgili tecrübelerimizi göz önünde bulundurursak hastalanıp iyileşen kişilerin yeniden enfekte olması ile ilişkili çok büyük bir riskin olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bir hafta sonra ortaya çıkacak bilgiler her şeyi değiştirebilir” dedi.

TÜRKİYE

Etiketler :
reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Uzmanlardan vitamin uyarısı! Uzmanlardan vitamin uyarısı!

Türkiye'de koronavirüs vakalarının artmasının ardından çeşitli vitamin haplarına, damlalara, çinko ve gıda takviyelerine olan ilgi de b...

Bakan Koca’dan dikkat çeken sözler: Vaka görülmeden bir milyon kutu alıp depoladık Bakan Koca’dan dikkat çeken sözler...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin koronavirüs tedavisinde farklı bir yaklaşıma sahip olduğunu belirterek, ...

Cep telefonu kullanırken dikkat! Koronavirüs uyarısı… Cep telefonu kullanırken dikkat! Koronav...

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

reklam
SON EKLENEN HABERLER
Google’dan net uyarı! Bu uygulamaları telefonunuzdan silin! Google’dan net uyar...

Google telefondan silinmesi gereken uygulamaları açıkladı ve...

Koronavirüs günlerinde Türkiye’nin internet karnesi Koronavirüs günlerinde Tü...

Kovid-19 salgını sürecinde Türkiye genelinde internette yapı...

Evde kalanlar online oyun tercih etti! Evde kalanlar online oyun...

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle insanların evde kalma...

Virüs günlerinde Türkiye internette en çok neleri aradı? Virüs günlerinde Türkiye ...

Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği, ...

WhatsApp’tan yeni özellik: 8’e çıkıyor WhatsApp’tan yeni ö...

Koronavirüs ile video konferans uygulamalarına olan talebin ...

Kaspersky’den Zoom’da güvenlik için 10 ipucu Kaspersky’den Zoom’...

Kaspersky, karantina günlerinde popülerleşen Zoom kullanıcıl...

4 Türk bilim insanı UV-C sterilizatör tasarladı 4 Türk bilim insanı UV-C ...

Afyonkarahisar'da 4 bilim insanı, hastanelerin yoğun bakımla...

NASA’dan yeni adım: Mars’a helikopter gönderecek NASA’dan yeni adım:...

ABD’de uzay programı çalışmalarını yürüten NASA, Mars’a heli...

Wuhan Zall, 4 ay sonra şehre döndü! Wuhan Zall, 4 ay sonra şe...

Çin’in Wuhan Zall takımı 4 aylık aranın ardından şehri...

Bakan Kasapoğlu, il müdürleri ile toplantı yaptı Bakan Kasapoğlu, il müdür...

81 ilin Gençlik ve Spor İl Müdürleri ile video konferans yön...

FOTO GALERİ
reklam
SAĞLIK HABERLERİ
VIDEO GALERİ